Forum  Strona Główna



 

Zasady wolontariatu na terenie schroniska w Milanówku

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Strona Główna -> Wolontariat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monika
Administrator



Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:52, 02 Lip 2010    Temat postu: Zasady wolontariatu na terenie schroniska w Milanówku

Zasady wolontariatu na terenie schroniska w Milanówku

1. Psy wyprowadzane są w soboty przed południem. Wyjątki stanowią różne święta oraz „długie weekendy” oraz wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne (bardzo silny mróz lub opady), kiedy w porozumieniu z Kierownictwem schroniska ustalany jest inny termin.

2. Przed pierwszą wizytą najpierw zadzwoń do jednego ze stałych wolontariuszy:

Marta 504 260 664
Monika 504 282 214
Agata 696 461 428
Asia 668 582 987
Ela 608 406 512

W sprawach opieki nad kotami należy kontaktować się z Anią-Anuk 503 707 804

3. Najchętniej widziane są osoby powyżej 18-ego roku życia, posiadające doświadczenie w kontaktach ze zwierzętami. Od osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców.

4. Osoby niepełnoletnie mogą zajmować się kociętami, kotami, szczeniakami oraz psami małymi, starszymi i spokojnymi. Takie psy wyznacza stały wolontariusz. Nie zabieraj samodzielnie na spacer psa zwłaszcza takiego, którego nie znasz. Zapytaj o niego lub poproś o pomoc jednego ze stałych wolontariuszy. Każdy pies może zareagować "agresywnie" jeśli nieodpowiednio się przy nich zachowasz.

5. Upewnij się że na podwórku, z którego zabierasz psa, albo przez które wyprowadzasz go na spacer, nie przebywają luzem inne psy. Niektóre psy nie mogą wychodzić na spacery, więc wypuszczane są na podwórka, żeby mogły pobiegać.

6. Spacer z psem powinien trwać około 20-30 minut. Psy w schronisku wychodzą z boksów raz, lub dwa razy na tydzień, więc potrzebują możliwie najdłuższych spacerów. Wyjątkiem są niesprzyjające warunki atmosferyczne (np. upał lub silny mróz), kondycja fizyczna danego psa lub decyzja doświadczonego wolontariusza.

7. Podczas spaceru unikaj spotkań z innymi psami. Jeśli mijasz inną osobę z psem, trzymaj swojego podopiecznego na krótkiej smyczy. W trakcie spaceru nigdy nie spuszczaj psa ze smyczy.

8. Na spacerze zwracaj uwagę na kondycję fizyczną i psychiczną psa. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, koniecznie poinformuj o tym kierownika schroniska.

9. Wracając ze spaceru zwracaj uwagę czy pies ma w misce czystą wodę. Jeśli nie, nalej mu, lub poproś o pomoc innego wolontariusza.

10. Kontaktuj się z innymi wolontariuszami, informuj ich które psy były z tobą na spacerach i które zamierzasz wyprowadzać. Brak takich ustaleń powoduje, że jedne psy wychodzą na kilka spacerów dziennie, a inne wcale.

11. Schronisko podzielone jest na dwie części, a każda z części na mniejsze podwórka. Wyznacznikiem podziału są furtki.

12. Na terenie schroniska obowiązuje zasada zamykania za sobą ZAWSZE KAŻDEJ furtki. Furtki maja za zadanie oddzielić od siebie konkretne części schroniska, by w razie przypadkowego wypuszczenia psa nie doszło do ucieczki lub pogryzienia.

13. Żaden pies nie może być wypuszczany na teren konkretnego podwórka bez wiedzy doświadczonego wolontariusza.

14. Oznaczenia na podwórku nr 5, na kilku boksach na podwórku nr 1 oraz na boksie przy chłodni. NA TYCH BOKSACH NIE MA POTRZEBY WIESZANIA WSTĄŻECZEK. Docelowo oznaczone miały być wszytskie boksy, jednak na razie ze względów logistycznych i finansowych zrobiona jest tylko część.

Na furtkach ww boksów są przytwierdzone zawiasy pomalowane z zewnątrz na zielono, od środka na czerwono.

Jeśli psy z danego boksu były już na spacerze, zamykając boks należy zawias zostawić w położeniu zewnętrznym czyli zielonym:


Jeśli psy z danego boksu NIE były jeszcze na spacerze, zawias ma być w położeniu wewnętrznym czyli czerwonym:


15. Oznaczanie innych boksów:


Marta napisał:
Jedna uwaga w temacie spacerów... Jakiś czas temu wymyśliłam dość prymitywny, ale jak się okazuje skuteczny sposób oznacza boksów, z których psy były już na spacerze. Otóż, na furtce psa wyprowadzonego na spacer zawieszamy nazwijmy to "wstążkę" w praktyce jest to zwykły kawałek szmatki. Na podwórku 5 funkcjonują blaszki, ale na pozostałych podwórkach trzeba sobie tez jakoś radzić.

II część schronu korzysta już z tych szmatków Wink a teraz proponuję zacząć z nich korzystać również w I części schroniska a w szczególności na podwórkach 1 i 2, na których przybyło wolontariuszy (dzięki Bogu Smile )
Myślę, że będzie nam tak łatwiej a i mój rachunek telefoniczny znacznie się obniży Laughing

Na najbliższą sobote (28.08.2010)przygotuje trzy pudełka szmatek, jedna na każdą furtkę. Zamykając psiaka do kojca zawieszjacie szmatkę dośc wysoko na furtce. Na koniec dnia przejde i je zbiorę do pudełka. Ot cała filozofia Laughing


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Monika dnia Sob 17:50, 22 Paź 2011, w całości zmieniany 8 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ania-Anuk
Starszy Wolontariusz + adopcje



Dołączył: 14 Lip 2010
Posty: 575
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:46, 25 Lip 2010    Temat postu:

Chciałam dodać jeszcze kilka słów odnośnie zasad w kociarni

Tak jak nie wolno brać samowolnie na spacer nieznanego psa, tak nie powinno się wchodzić do kotów bez wcześniejszej rozmowy z kocimi wolontariuszami.
Niektóre koty są chore, inne boją się ludzi.
(Mieliśmy sytuację, że dwie nowe wolontariuszki weszły bez uzgodnienia z nikim do izolatki do kotki, która bardzo się boi, kotka posikała się ze strachu)

Niektóre wolontariuszki od psów odwiedzają po spacerach kociarnię, ale wtedy jeszcze zwykle nie ma stałych wolontariuszy kociarni, którzy przyjeżdżają zwykle po południu. To nie ułatwia komunikacji, ale zawsze można zadzwonić do Ani (nr w poście powyżej)
Ja również, jeśli jestem w schronisku u psów, chętnie udzielę informacji nt. kotów.

Odwiedzajcie koty (niektóre są bardzo spragnione kontaktu z człowiekiem), ale przed pierwszą wizytą koniecznie pogadajcie z kimś ze stałych wolontariuszy, aby dowiedzieć się czegoś więcej o stałych lokatorach.

Na drzwiach kociarni (od wewnątrz) wisi regulamin, z którym prosimy się zapoznać.

Najważniejsze zasady:
1. Oczywiście pilnujemy, żeby wszystkie drzwi zostały porządnie zamknięte. Zwróćcie jednak uwagę, że niektóre drzwi mają inny skobel od zewnątrz i inny od wewnątrz.

2. Jeśli w kociarni są kocięta i chcecie do nich wejść, to najpierw odwiedzamy kocięta, potem dorosłe koty.

3. Z kotami bawimy się zabawkami przeznaczonymi dla kotów!

(Znalazłam ostatnio w małej kociarni papierek po cukierku: nie wiem, czy zgubiony przypadkiem, czy miał służyć jako zabawka, ale taka "zabawka" jest niebezpieczna dla kotów, nawet jeśli wydaje im się atrakcyjna: kot może to połknąć, albo najeść się farbki)

4. Nie zmuszamy do kontaktu kotów, które nie mają na to ochoty.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ania-Anuk dnia Nie 10:47, 25 Lip 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Monika
Administrator



Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:25, 23 Sie 2010    Temat postu:

Niestety muszę przyznać się do zaniedbania, które po ostatniej sobocie wyszło i z ogromnym żalem zmuszona jestem do ww zasad dołączyć jeszcze jedną zasadę, na pisanie której ostatnio nawet bym nie wpadła. Zasada będzie nie co bardziej opisowa...

Otóż albo nie wszyscy wiedzą, albo nie maja świadomości po co wolontariusze są w schronisku. Głównym celem jest WYADOPTOWYWANIE NASZYCH PODOPIECZNYCH DO NOWYCH DOMÓW.

Wizyty potencjalnych domów najczęściej odbywają się w soboty i maja one priorytet nad wszystkim innym. Spacery są potrzebne naszym psom, owszem, nam również, bo na spacerach mamy poznawać psy i dać im namiastkę posiadania człowieka na wyłączność, ale nie robimy tych spacerów "NA AKORD"!!!

W pierwszym poście są wypisane WSZYSTKIE numery telefonów do STAŁYCH WOLONTARIUSZY, po to by nie dochodziło do wyjątkowo, pisząc oględnie, sytuacji niekomfortowych.

Z powodu zaistniałej w sobotę sytuacji zwracam się z prośbą o wpisanie sobie przez WSZYSTKIE NOWE OSOBY nr kontaktowych i pytanie się o to który pies na spacerze był, a który nie.

Oprócz wstydu jakiego schron się najadł w oczach potencjalnego domu, to jeszcze na spacer poszły psy, które już na nim były, i co dziwne z boksu, w którym mieszkają 3 psy miały być wyprowadzone jedynie dwa...

Myślałam że zasada nr 10 z pierwszego postu wystarczy, ale jak widać w praktyce wyszło inaczej....



Cytat:

10. Kontaktuj się z innymi wolontariuszami, informuj ich które psy były z tobą na spacerach i które zamierzasz wyprowadzać. Brak takich ustaleń powoduje, że jedne psy wychodzą na kilka spacerów dziennie, a inne wcale.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Monika
Administrator



Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:06, 02 Wrz 2010    Temat postu:

Z inicjatywy Maćka_B do zasad dołączam uprzejmą prośbę Smile

Mając rozeznanie uważam, że ta prośba, zwłaszcza uprzejma, jest uzasadniona Smile


Cytat:

Uprasza się, w miarę możliwości o czesanie psów podczas/po spacerze. Mam tu na myśli głównie psy długowłose i szczególnie w 'porze linienia'. Rozumiem, że nie każdy może mieć na to czas, ochotę albo odpowiednie oprzyrządowanie, ale myślę, że jednak warto, przynajmniej od czasu do czasu.

Jak się tego nie robi to potem niektórym się takie kudły robią, że nie idzie sobie z tym poradzić. A jak są uczesane to dzięki temu wyglądają na bardziej zadbane, a nie jakby piorun w miotłę strzelił, i możliwe, że też większe szanse na adopcje mają.


Dołączę jeszcze kilka punktów, które potencjalnie ułatwią nam realizację tej zasady:

1. szczotki i to wiele leżą w przybudówce przy wejściu do biura Kierowniczki w szafce tuż nad smyczami,

2. obecnie (wrzesień 2010) to już ostatni moment ze względu na ochłodzenie i zmianę pory roku, żeby uczesać czworonogi,

3. zanim zanim zaczniecie czesać psa na spacerze spróbujcie najpierw w boksie, jak pies zareaguje - nie każdy bowiem podda się tej pielęgnacji (Anioł, staruszek z II cześci schroniska od lasu, nie życzy sobie czesania).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Monika
Administrator



Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:28, 29 Wrz 2010    Temat postu:


Cytat:
8. Na spacerze zwracaj uwagę na kondycję fizyczną i psychiczną psa. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, koniecznie poinformuj o tym kierownika schroniska.


Osobą władną informowania o problemach zdrowotnych naszych podopiecznych lekarza schroniskowego, którym jest wet Anna Laudańska, jest kierowniczka schroniska Pani Janka.

I to do Pani Janki właśnie zgłaszamy wszelkie niepokojące nas kwestie. Na pewno miejscem zgłaszania nie jest Facebook, czy niniejsze forum, gdyż ani Pani Weterynarz, ani Pani Kierownik nie korzystają z tych dobrodziejstw cywilizacyjnych.

Poza tym informacje dot. zdrowia powinny być przekazane NIEZWŁOCZNIE - nie wiemy bowiem ile zaistniały stan już istnieje oraz jak bardzo może być niebezpieczny dla zdrowia podopiecznego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Monika
Administrator



Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:24, 28 Sty 2011    Temat postu:

STAN LOGOWAŃ Z 28.01.2011.

Użytkownicy niezalogowani powyżej 100 dni będą usuwani. 100 dni to ponad 3 miesiące, wiec chyba nie jest to zbyt wygórowane, by ktoś komu zależy na naszych psach/kotach, raz na 3 miesiące zajrzał na forum...

Grid Śro 7:34, 25 Sie 2010 (156 dni temu)

Edyta Sob 19:12, 25 Wrz 2010 (125 dni temu)

lawena99 Nie 14:43, 15 Sie 2010 (166 dni temu)

Natalia Nie 14:43, 15 Sie 2010 (166 dni temu)

Ewelina Nie 14:43, 15 Sie 2010 (166 dni temu)

Gosia Sob 19:27, 02 Paź 2010 (118 dni temu)

Ula Czw 12:42, 23 Wrz 2010 (127 dni temu)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Monika
Administrator



Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:26, 16 Kwi 2012    Temat postu:

Od soboty 14.04.2012 na II części schroniska (na lewo od bramy) obowiązują nowe zasady wyprowadzania psów. Właściwie jedna, ale bardzo konkretna i burząca dotychczasowy chaos...

WSZYSCY WOLONTARIUSZE PRZYPISANI DO II CZĘŚCI SPOTYKAJĄ SIĘ NA PLACU PRZY HALI O GODZINIE 9:00-9:20 I WYPROWADZAJĄ WSKAZANEGO PRZEZ STAŁEGO WOLONTARIUSZA PSA LUB ZOSTAJĄ WRAZ Z NIM DO MYCIA MISEK I SPRZĄTANIA W BOKSACH.


W sobotę 14.04 już tak działaliśmy i odnieśliśmy niemały sukces, wszytko poszło gładko i bardzo sprawnie, dlatego ta zmiana zostaje. Tyczy się to wszytki podwórek. Całą grupą, po skończeniu jednego podwórka będziemy przechodzić na kolejne.

Osoby mające jakieś ogromne preferencje co do wyprowadzania konkretnego psa lub mające pytania dot całej zmiany proszone są od PW do mnie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Monika dnia Pon 14:27, 16 Kwi 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Strona Główna -> Wolontariat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin